Witam serdecznie na mojej stronie. Jestem członkiem i współzałożycielem Babiogórskiej Grupy Krótkofalowców

Licencję pod swoim znakiem posiadam od 1999 roku, chodź licencję nasłuchowca przyznano mi w 1997 roku. Przez cały ten okres do dnia dzisiejszego jestem członkiem PZK, moje biuro QSL to biuro nr 10 w Krakowie. Bardziej interesuje mnie sama technika radiowa. Nie jestem wyczynowcem jeśli chodzi o DX, natomiast z przyjemnością zajmuje się bardziej lub mniej udanymi konstrukcjami różnych urządzeń. W planach mam kilka nowych rzeczy, w tym urządzenia na wyższe pasma UKF.

Radio

Mój sprzęt:
KF: TRX bazowy ICOM IC-718 (0-30MHz)
Skrzynka antenowa MFJ-902
UKF: ręczniak Yaesu FT-60 (145/430MHz)
Do pracy KF stosuję zasilacz Diamond GSV3000, który z zapasem spełnia moje oczekiwania. Oprócz tego posiadam drugi zasilacz regulowany 3-30V /5A własnej konstrukcji wg projektu AVT z 1995 roku, który to zasilacz stosuję do innych celów, najczęściej uruchomieniowych i testowych.

Gdzieś za plecami znajdują się jeszcze: poczciwa 315, radiotelefon Vertex (50MHz) oraz odbiornik nasłuchowy KF (3,5 MHz) konstrukcji SP9MRY. Aktualnie siedzę nad budową TRX na bazie TRX ANTEK (kit AVT) pracującego w 2 lub więcej pasm z wykorzystaniem syntezy DDS2 autorstwa SP3SWJ. Docelowo zamierzam uruchomić w nim 3 pasma: 80m, 40m oraz 6m (SSB). Przez dłuższy okres czasu pracowałem na FM3001 z syntezą łódzką. Sam w całosci poskładałem to radio w nowej obudowie oraz ze wzmacniaczem 15W własnej konstrukcji. Urządzenie to spisywało się znakomicie podczas pracy m.in stacji okolicznosciowych (SQ0GL), co widać na niektórych zdjęciach w galeriach na stronie SBGK.

Anteny

Mieszkam w budynku wielorodzinnym na 2 piętrze. Aktualnie posiadam 2 anteny – HF i VHF. Antena HF na pasma 0-30 MHz to Diamond W8010 długości 19.5m,zestrojona sekcjami na 80m, 40m, 15m i 10m.
Druga antena to antena pionowa Diamond X-50N, długości 1,7m - zysk ok. 10-16 dB, bardzo dobrze się sprawuje. Typowa antena dwupasmowa. Zamierzam zmienić ją na antenę Diamond V-2000 trzypasmową, w której dochodzi pasmo 6m.


Historia

Przez kilka lat byłem nasłuchowacem (SP9-8078-KR).
Swój znak SQ9GL otrzymałem w 1999 roku. Zanim do tego doszło miałem okazję dużo wcześniej pracować jako nasłuchowiec, począwszy od czasów mojej nauki w technikum elektronicznym w Skawinie (k. Krakowa). Tam też uczestniczyłem w zajęciach Klubu Łączności SP9KGC. Kilka lat później poznałem kolegę Stanisława Zadorę SP9MRY, który wciągnął mnie szerzej w tematykę krótkofalarstwa. Z zagadnieniami elektrotechniki od strony praktycznej spotkałem się pracując w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych w zakładzie RTV, naprawiając radioodbiorniki, telewizory itp. Ówczesny właściciel zakładu posiadał dużą wiedzę na ten temat, z czego udało mi się skorzystać.
Przez pewien czas byłem członkiem Harcerskiego Klubu Łącznosci SP9ZGN. W tym okresie jeszcze jako nasłuchowiec miałem okazję pracować jako stacja klubowa.
W 2002 skończywszy studia (informatyka - AGH w Krakowie) bardziej zaangażowałem się w wykonywaną pracę w dużej firmie elektronicznej, gdzie zajmuję się obecnie administrowaniem sieci komputerowej.
Na codzień zajmuję się programowaniem, głownie baz danych (Oracle PL/SQL, Oracle Forms).
 
 
 
 
Kontakt: mufti@nq.pl